Мухамед Зеќири: И покрај притисоците донесовме Закон зад кој стојат САД и ЕУ -Димовски трчаше по пратениците и им вршеше притисок да не гласаат

image

You must need to login..!

Опис

Горди сме на се што направивме во овој парламентарен состав. Состав што ќе се памти по тешки но битни одлуки што ги донесовме за доброто на граѓаните и нашата земја.

Тоа што го направивме вчера е заслуга на сите 80 пратеници што гласаа вчера за Законот за ЈО, кој ќе овозможи предметите што беа покренати од СЈО да останат живи и тие што треба да одговараат да одговараат за се што правиле во тие 11 години додека беа на власт, изјави за Утрински брифинг, Мухамед Зеќири, потпретседател на СДСМ.

Неизвесно беше до самиот крај (носењето на Законот за ЈО), знаеме кои беа ставовите на одредени политички партии. Успеавме да ги убедиме дека ова е најдоброто решение, решение зад кое стои и Меѓународната заедница.

Околу шпекулациите во јавноста дека Законот за ЈО се носи за ослободување на одредени виновници, за избегнување на правдата итн.. Зеќири дециден – Зарем да предвидува нешто такво Законот – мислите дека ЕУ и САД ќе стојат зад Законот.

Во консултација со експерти од ЕУ и САД е изработен овој Закон. Ние сме убедени дека се обезбедени сите предмети што беа покренати од СЈО. За спорниот член 110, зад кој се дигна прашина, јасно да кажам дека предметите не се губат. Ако е некој за правда зошто им сметаше овој закон?

Имаше притисок секаде каде што сметаат дека можат да го вршат. Илија Димовски трчаше кај секој пратеник кај што мислеше дека може да влијае и да врши притисок да не се гласа.

Тоа не го правеа кај исфрлените пратеници од ВМРО – ДПМНЕ, тоа го правеа и кај ДУИ.

Со секој изминат ден притисокот растеше врз тие пратеници. Но сите беа свесни што треба да прават и не подлегнаа под притисоците.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 × 4 =