Муслиу: Приказната на Путин во однос на Украина е многу слична на бугарските националисти во однос на Македонија

You must need to login..!

Опис

-Изненадување беше влезот на руската армија и иако Американците јавуваа дека Путин ќе инсистрира на целокупна инвазија на Украина, сепак во 21 век никој не веруваше дека ќе се оди до та крајност. Ова е пресвртница и во светската историја. Таа лежерност или тенденција на целиот свет после завршувањето на Студената војна мислам дека завршува и ситуацијата станува повторно црно-бела. И гледаме дека тоа се случува, изјави за Утрински брифинг политичкиот аналитичар Алберт Муслиу.

-Ова е секако страшно што се случува. Страшно е не само што гинат и цивили, туку и војници гинат, а од од друга страна самата тенденција или идеја да с еокупура една цела држава во 2022 година беше апурдна до пред две недели.

-Мислам дека окупација, инвазија или тенденција да се смени администрација е различна работа се различни работи. Украина е преголема држава да се окупира и да се задржи во окупација. Сепак тоа е држава која има сериозно минато, па дури во во Вторат Светска Војна најголемите жртви се од Украина.

-Украина помина 32 години независност која констатно беше напаѓана од поголемиот сосед и не верувам дека може да заврши со трајна окупација. Се надевам дека нема да се оди во хибридни решенија на поделба на Украина и целиот процес да се оддолжи, туку се надевам дека ќе се најде некое мирољубиво решение, додава Муслиу.

Целиот разговор погледнете го видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

1 × one =