Муслиу: Граѓаните испратија порака, Заев ја разбра, но треба да ја примени

You must need to login..!

Опис

– Се укажува на некои инциденти. Граѓаните можат да здивнат, партиите да одморат, а Таравари да почне да планира што ќе работи.

Во Тетово стои добро Теута Арифи, но и кандидатот на Беса Билал Касами. Како ќе се одвива натамошниот расплет ако се земат предвид коалициите и кој кого ќе поддржи.

– Мислам дека сите партии нема да си ги нарушат меѓусебните односи поради овие локални избори. Ќе останат блиску до своите коалициони партнери. Локалните избори се локални ама поддршката ќе се прошири. Мислам дека партиите ќе ја поддржат Арифи, но последниот глас го имаат гласачите.

– Локалните избори се секогаш порака и смерница. Ако цент власт добро ги анализира изборите ќе извлече поуки. Ако не го стори тоа ќе имапроблем во следниот изборен циклус. Има влијание и ефикасната на локалната власт. За мене е најбитно што изборите беа коректни и нема да има големи негирања на резултатите. Испратена е порака и мислам дека Заев на пресот укаѓжа дека пораката е примена па сега треба и да се примени. Така ќе ги намали негативните ефекти, а ако не го стори тоа секако ќе има последици, изјави за Утрински брифинг, политичкиот аналитичар, Алберт Муслиу.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

3 + six =