Муртези: Крајно време беше да се сменат некои работи во Албанскиот театар

You must need to login..!

Опис

Парламентарни избори не смееат да го пролонгираат отворањето на Албанскиот театар. Истиот треба да биде отворен во текот на месецов. Ова за Утрински брифинг го изјави новиот директор Илбер Муртези.

Муртези појасни дека со неговото доаѓање на чело на театарот нема да дозволи други одложувања за објектот, што според него трае како да се градат 6 објекти.

Оваа работа се одложува од 2013 или 2014. Да ја кажеме вистината, Скопскиот театар не е изграден, адаптиран е, но ова трае како да се градат 5 -6 објекти. Да ја погледнеме реалната состојба каква е во театарот. Не треба да зависиме ни од изборите, ќе има или ќе нема, ќе се одложат или не. Наш приоритет ни е да го отвориме објектот и да имаме редовен репертоар. “, рече Муртези.

Страшно е што Албански театар нема ни своја е-маил адреса. Многу луѓе ми се јавуваат за репертоар, за веб адреса. Значи основните работи ги немаме. Страшно, изјави за Утрински брифинг, Муртези.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 + 8 =