Мрдна ли судството од „мртва точка“, разговор со новинарот Лука Андреев

You must need to login..!

Опис

Интересни рочишта се одвиваа оваа недела, но сепак голем дел од нив беа одложени. Оваа недела го чекавме случајот „Трезор“, на 22 март се закажани завршните зборови. Овој месец имаме рочишшта и за „Титаник“. „Друмарина“ е предфмет кој се уште е во доказна постапка. Бонева го обвинува вештакот дека не ги измерил како што треба километрите. Тука е и судењето за случајот „Талир“ и за овој предмет рочиштето е одложено за 19 март. Очекувавме оваа недела да имаме интересен епилог, но најверојатно ќе треба да почекаме до крајов на месецов, изјави за УБ, новинарот на Слободен печат Лука Андреев.

Ковид -19 во голема мера го намали интензитетот на судските разврски. На судските рочишта во голема мера се почитуваат сите протоколи. Во периодот кога не се одржуваа рочиштата, оној период од лани, тие беа ставени на stand by, значи застареноста беше решена со уредба на Влада. Предметите беа паузирани и застареноста не можеше да се стави во прашање, вели Андреев.

Целиот разгворо погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × 3 =