Морачанин: Треба секој доктор да може да препишува лекови од канабис

You must need to login..!

Опис

Под слоганот #ЛегализацијаСега, Здружението за канабис и зелени политики „БИЛКА“ на 30-31 октомври го организира првиот Македонски канабис форум, кој поради состојбата со Ковид пандемијата ќе биде во онлајн формат.

-Форумот ќе се состои од прес конференција на која ‘БИЛКА’ ќе ги презентира своите барања пред јавноста во насока на подобрување на законските регулативи за медицински канабис и во насока на легализација на канабис, соопштуваат од „БИЛКА“.

„БИЛКА“ бара декриминализација на канабис преку измени во Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци и Кривичниот Законик со законско детерминирање на количина за лична употреба од педесет грама. Потоа, бришење на кривична евиденција на уживатели на канабис судени за „намера за продажбa“.

-Легализација на канабис како нормален тек по декриминализација. Дозволено одгледување на до десет стебла за медицински цели од лица кои имаат дијагнози кај кои канабисот може да помогне и три растенија за рекреативни цели. Задолжителна регистрација при државно тело, соопштува Здружението.

-Ние како зелена партија ја поддржуваме иницијативата за лична употреба на канабисот. Работиме на легализаја на употребата на канабис како право на личен избор. Канабисот не би требало да се споредува со другите психотропни супстанци, изјави за Утрински брифинг претседателката на ДОМ, Маја Морачанин.

-Кај нас не е криминализирана личната употреба. Кај нас се казнува производството и пуштање во промет. Личната употреба се санкционира со Закон за прекршоци. Но она што го гледаме во пракса, проблемот е што тука следува обвинение дека канабисот бил наменет за производство и пуштање во промет, па така овие луѓе добиваат затворски казни, вели Морачанин.

Целиот разговор со претседателот на ДОМ, Маја Морачанин погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 + 14 =