? Морачанин: Клучен столб на ДОМ е екологијата, со СДСМ најдовме заеднички јазик

You must need to login..!

Опис

Уште на почетокот од годината во разговорите со СДСМ зборевме за програмските приоритети на ДОМ и околу тоа имавме разбирање и како еден од заедничките столбови ја најдовме екологијата.

-Ставаме клучен акцент на заштитата на животна средина. Потребно е и унапредување на законската регулатива и нејзина имплементација, изјави за Утрински брифинг Маја Морачанин , претседател на ДОМ.

-Строгата инспекциска контрола и казнување на неправилностите во работењето мора да има. Се соочуваме со големи проблеми и загадување на воздухот кое што е поизразено во зимскиот период и со тоа мора посериозно да се справуваме. Неказнивоста води кон повторување на прекршувањата, вели Морачанин.

-ДОМ поддржува декриминализација на марихуаната. Во однос на нејзина легализација сметам дека тоа е поголема тема која бара сериозна анализа. Трендот во Северна Америка и Канада е легализирана, но ќе повторам потребна е сериозна анализа и испурувања за оправданоста, изјави Морачанин.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × 1 =