Морачанин: Една изборна единица без праг за реална застапеност на сите во Собранието

You must need to login..!

Опис

Маја Морачанин, пратеничка и претседателката на ДОМ, вчера оствари средба со претставници на ВМРО-ДПМНЕ во врска со промените на Изборниот законик. Морачанин за Утрински брифинг вели дека се согласиле за една изборна единица и дека во Собранието ќе се отвори дискусија за измена на изборните правила. ДОМ се залаагаат за една изборна единица без праг, додека ВМРО-ДПМНЕ

-Очекувам дека и СДСМ ќе се согласат да се отвори расправа за една исборна единца оти тоа е и нивна програмска заложба. Месец февруари е реално да започне дискусијата оти предлогот за измени на Изборниот законик веќе е поднесена во Собранието. Не очекуваме веднаш да се заврши тоа и не е ни можно, оти е потребна и јавна расправа, вели Морачанин.

Моделот со една изборна единица има и свои лоши страни, како што е нарушувањето на етничкиот принцип.

-Со овој модел имате најмалку гласови што отпааат и не мислам дека што било ќе се наруши. Тоа не е во корист само на малите партии туку е во интерес на сите граѓани. Се случува некој да има 30 илјади гласови а да нема пратеник во Собранието. Со ДУИ не сме разговарале и не сум го слушнала во јавност нивниот став. Едно време бараа три избори единици. Местото за дискустија е во Собранието, вели Морачанин.

Законот е ставен на пленарна седница но прво треба да помине на Комисијата за политички систем. Морачанин вели дека кога нема расположение или консензус некои закони се забораваат во фиока.

-Со ВМРО-ДПМНЕ разговаравме дека приоритет е една изборна заедница и се согласивме засега да не разговараме за намалување на бројот на пратеници на 90 како што предлага ВМРО-ДПМНЕ. Тоа би било на штета на малите партии, но ние ќе побараме во таков случај да нема праг и да има 50 отсто жени на листите, вели Морачанин.

ДОМ сѐ уште се залага за отворени листи што носи многу ризици за регионалната застапеност оти гласачите ќе се поведуваат по популарноста и допадливоста на кандидатите а не нивната стручност, па може во парламентот да влезе естраден дух. Но, Морачанин смета дека во тој случај одговорноста е на граѓаните.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 − 5 =