🎥 📞 Младите знаат како – „Три Дена Култура од Дома”, проект на „Арт Хаус Карев“

You must need to login..!

Опис

Училишната организација „Арт Хаус Карев“ од СУГС „Никола Карев“ годинава својот средношколски фестивал „Три дена култура“ поради пандемијата го префрли целосно онлајн, со нов концепт.

Фестивалот вклучи средношколски филмски мини-фестивал, театарски претстави, настапи на средношколски солисти и бендови и дигитална изложба.

Како што истакна Ева Стојчевска за Утрински брифинг, поради настанатата ситуација биле спречени овој настан да го изведеме на начинот на кој што сакале, но тоа не значи дека се предаваат лесно!

Средношколците од 21 до 23 април во третото фестивалско издание објавуваа изложби, филмови, интервјуа и музички настапи, а содржините ги пренесуваа преку социјалните медиуми.

-Преку креативни решенија успеавме да ги вклучат сите заинтересирани за „Три дена култура“. Нашата дружба се сведува на видео повици, разменување на идеи, филмови, музика.

Се уште очекуваме дали ќе се вратиме во училиште до крајот на годината, па потоа ќе знаеме што понатака, вели Стојчевска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − 12 =