Мицковска: Тажно е Теди да живее во кафез „два на два“

You must need to login..!

Опис

Преселбата на мечето Теди од Штип во Бугарија беше една од темите во Утрински брифинг.

Тина Мицковска, портпаролка на ЗОО – Скопје изјави дека во Мај месец дознала дека мечето живее во кафез два на два.

Ни за папагал не се добри условите. изјави Мицкоска и додаде дека во постапката за преселба на Теди се вклучени сите државни институции од Министерството за животна средина до Агенцијата за храна и ветеринарство.

Очекува целата постапката да заврши напролет и веќе во март мечето Теди да замине во паркот на танцувачките мечки, каде што ќе добие соодветна грижа, услови за живот, наместо кафезот од 15 метри квадратни во штиспскиот ЗОО парк. Мицковска е задоволна од соработката со општината и штипското претпријатие „Исар”, под чии ингеренции е ЗОО паркот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

14 − 1 =