Митровски од „Билка“: Ние во Законот за легализација на канабис не бараме ништо што не е дозволено во Европа

You must need to login..!

Опис

Во петокот имаше настан на Медицинскиот факултет, јавна расправа за легализација на канабисот. Но, производителите не замолија да заминеме ние медиумите, а присутните НВО беа избркани.

-Тоа беше нешто како приватна забава на производителите. Ние појдовме чисто да се информираме. Претставниците од Министерството за здравство буквално нѐ избркаа поради инает. На крајот производителите се согласија ние да останеме. Со нив имаме исти предлози, вели за Утрински брифинг Јанаки Митровски, адвокат и претседател на здружнието „Билка“ за Закон за легализација на канабис.

Во текот на носењето на Законите нашиот предлог е секој кој има здравствена состојба за која е утврдено дека канабисот може да помогне да може да одгледува 10 стебла канабис, а секој полнолетен 3 стебла за рекреативна употреба. Инаку, во јавност никаде во Европа не е дозволена јавна конзумација на канабис, вели Митровски.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

6 + 3 =