Митревски: Опозицијата прави политички спин околу изборот на уставните судии

You must need to login..!

Опис

Во последниве неколку дена се разгоре во јавноста прашањето за пополнувањето на Уставниот суд со четворица нови уставни судии. За тоа каде лежи проблемот, бидејќи уставните судии ги именува Собранито, во Утрински брифинг разговаравме со Јован Митревски, координатор на пратеничката група на СДСМ.

-Имаме седум комисии во Собранието во кои не соодветствува нивното мнозинство со мнозинството во Собранието.

-Тоа треба да се надмине со разговор меѓу координаторите на пратеничките групи.

-И претседателот на Собранието Џафери ни ги даде податоци колку членови од позиција и опозиција треба да има во секоја од комисиите, вели Митревски. Освен проблемот со мнозинството во комисиите што се смета за пречка, има и шпекулации во врска со кандидатурите на потенцијални судии во Уставниот суд. Митревски вели дека кандидатури сѐ уште нема, а кога ќе има ќе бидат објавни во јавноста.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty + 12 =