Мисовски: Парламентот има стабилно мнозинство и полноправно одлучува

You must need to login..!

Опис

Минатата година граѓаните се изјаснија, ни дадоа мандат. Ви тврдам дека имаме парламентарно мнозинство и можеме полноправно да одлучуваме. Очекуваме Алтернатива да донесе позитивна одлука за коалицирање, но и без тоа имаме мнозинство. Или, ако кажеме обратно ВМРО ДПМНЕ и Левица немаат мнозинство, а тоа се виде при обидот за уривање на владата.

-Извештајот за напредокот на Северна Македонија е добар и велам, како потпретседател на Собранието, дека 53 седници имаме одржани за 2,5 години и 73% од нив се затворени. Не беше лесно, но го завршивме. Имаме одреден сет закони кои не се донесени поради тоа што ги кочат опозициските партии. Таков е и законот за неработна недела. Се блокираат закони кои се од општ интерес, како законот за решавање на статусот на наставниците, изјави за Утрински брифинг потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски.

Целиот разговор погледнете го видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 + fifteen =