Минчев: Македонската државна доктрина е создадена на силна антибугарска основа и тоа е неприфатливо за Бугарија

You must need to login..!

Опис

Се чини дека Бугарија конечно има шанси да формира Влада по изборите кои се одржаа викендов. Се прави еден блок со учество на 3-4 партии да се создаде политичка влада. На оваа тема и за тоа како течат првичните преговори во Бугарија, во Утрински брифинг разговаравме со Огњен Минчев, политиколог, предавач по политички науки на Софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“.

– Има високи очекувања овојпат да се формира влада и за тоа постојат неколку причини. На прво место е тоа што партијата на Слави Трифунов Има таков народ која на првите избори беше победник, на овие избори го зазема 5-тото место. Новата победничка партија на чело со Кирил Петков и Асен Василев е партија која се води од народ со различни желби и тие имаат намера да се спогодат со другите, сакаат да склучат коалициски споразум со сите други партии за да формираат влада, сакаат еден балансиран модел на владеење од сите четири партии, посочи професорот Минчев.

Освен политичката криза во Бугарија има и здравствена криза, ценовна криза, инфлација, и сред сето тоа во Бугарија има сериозна потреба од нормална влада формирана од мнозинството во парламентот, додаде Минчев.

Лидерот на Има таков народ, Слави Трифунов, вчера објави дека ќе стШто се однесува до тоа како течат малиот процент на вакцинирани експлодираше кризата со вакцинација како се случи слави трифунов од една доминатна позиција сега една третина од неговите гласови да преминат кај продолжуваме со промените Трифунов ќе направи се за д абиде дел од владата само бојко да не влезе.

имаат црвена линиј агерб и дпс да не бидат вклучени во новата влада. партијата на трифунов е класичен популистички проект. на 11 јули ги доби гласовите на младите луѓе и емигрантите кои долго време беа апатични и неангажирани во политиката, тој ги анагажираше и очигледно дека не можеше да создаде влада и да г шсотигне целите кои му ги поставија гласачите. и поради тоа неговата партија се класифицира на овие избори подоле. новите популисти ги изместија старите популисти.

Уште вчера почнаа рагзоворите меѓу 4те партии кои треба да направат вада на чело со промените продолжуваат . ќе с ебрза многу. Радев ќе го свика парламентарното собрание и ќе имаме мнозинство кое ќе може да го разгледа тоа прашање. дали ке имаме влада до 14 декември не можам да предвидам но има желба. две од 4те партии кои ќе влезат во влада многу се категорични за бугарскиот консензус за декларацијата која се усвои во собранието. не очекувам промена на бугарсктаа позииција особено за кратко време. основниот проблем на бугарската опизиција ќе биде подобро дефинирана. и формулирани се надевам од новото мнозинство и тие претенции ќе бидат основаз а понатамошните разговори консензусот ќе биде запазен. освен економските у друиге проблеми , што се однесува до историја за д ан бидеме толку нејасни и неразбрани макеоднската државност како доктрина беше формира на антибугаркса основа а таа можеби продолжува и денес кои се неприфатливи за бугарија. сето ова ќе биде ставено на масата за да се решава. правата на Бугарите кои се граѓани на Северна Македонија.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 − two =