Милошеска: Идните градоначалници да ветат и да потпишат дека ќе се залагаат за достоинствени услови и живот на лицата со посебни потреби

You must need to login..!

Опис

Покрената иницијатива со која се бара од идните градоначалници да ветат и да потпишат дека ќе се залагаат за достоинствени услови и живот на лицата со посебни потреби.

Во декларацијата доставена до кандидатите за градоначалници се бара доколку дојдат на чело на локалната власт во текот на првите шест месеци од мандатот општината под нивно раководство да направи мапирање на социјалните сервиси и да изготви социјален план.

Зад оваа иницијатива стои Ресурсен центар на родители на деца со посебни потреби, а на оваа тема во Утрински брифинг разговараме со координаторот Маргарита Милошеска.

Бараме од градоначалниците да работат на креирање на политиките на лицата со посебни потреби, секако во рамките на законот што е предвиден за локалната самоуправа, изјави Милошевска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eighteen − 3 =