Милевски: Ковачевски ќе даде една нова динамика во Владата – стабилноста ќе зависи од резултатите што ќе ги продуцира

You must need to login..!

Опис

Вчера се сретнавме со Заев и Ковачевски. Премиерот потоа продолжи поеднично со сите коалициони партнери. Генерално ние и после првиот круг на локалните избори кажавме дека ние ќе и дадеме шанса на Владата да се корегира, односно она што се зборува цело време дека Владата ги слушнала забелешките од граѓаните и ќе се корегира, им укажавме дека ова е последна корекција, бидејќи друга нема да имаме сите ние, бидејќи ќе дојдат парламентарни избори и граѓаните ќе дадат црвен картон, изјави за Утрински брифинг Горан Милевски претседател на ЛДП и министер за локална самоуправа.

-Ова треба да биде последна шанса. Дека ЛДП дава можност Владата целокупно да се корегира, па и да изгубиме ќе оставиме некое наследство кое што граѓаните еден ден ќе го ценат, додава Милевски.

-Со Ковачевски имав можност да се запознаам. Сме имале можност и во влада и во Собрание да се сретнеме. Динамичен е, има желба да сработи и мислам дека неговиот темперамент ќе даде една динамика во Владата.

-Заев енергијата ја потроши на решавање на надворешно политичките прашања и сметан дека Ковачевски ќе се посвети на домашни прашања. Стабилноста на Владата зависи од испорачаните резултати, вели за УБ лидерот на ЛДП и министер за локална самоуправа Горан Милевски.

-Стабилноста на Владата ќе зависи од резултатите што ќе ги продуцира, додава Милевски.

-Новата Влада во Бугарија има либерни сфаќања за состојбата и побраа време да ја спремат бугарската јавност дека Македонија е пријател. Јас сум оптимист, вели Милевски

Целиот разговор во кој Милевски говори и за барањата за една изборна едница, цензусот, погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

18 − 11 =