Милевска: Пораките на ЕК и Борел и одат во прилог на С Македонија

You must need to login..!

Опис

-Не верувам дека Самитот ќе донесе големи промени. Бугарија јасно стави на знаење дека не планира да ги помести своите ставови. Околу прашањето зошто и како тоа Франција и ЕУ не можат да се справат со Бугарија и со Радев, сметам дека има два факотри, изјави во Утрински брифинг новинарката и дописничка на МИА од Брисел, Тања Милевска.

-Едниот е што Бугарија е клучна во инвазијата на Русија во Украина гледајќи од енергетска смисла и е постратешка и поважна за ЕУ од Македонија.

-Втора работа е што за разлика од спорот со Грција, ова е спор што „западњаците“ не го разбираат и им се чини тотално апстрактен, византиски, балкански, вели Милевска.

-Мислам дека нашата дипломатија можеше многу повеќе да го објасни, додава Милевска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

ten + 6 =