Милевска: Идејата на ковид-сертификатите е да се отворат границите, но нејаснотиите околу нивната примена остануваат

You must need to login..!

Опис

Предлогот за воведување таканаречени „ковид-пасоши“ за слободно движење во рамките на Европската Унија, кој ќе биде предложен на 17 март, ќе важи само за вакцинирање со вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА). Наведената причина е тоа што неодобрените вакцини нема да бидат опфатени со клаузулата за одговорност и контрола на квалитетот на Европската Унија.

-Од Европската унија инсистираат да не се нарекуваат пасооши туку сертификати. Како што се говори, се очекува да бидат тоа сертификати кои ќе ги одобрува само вакцините кои што се одобрени од ЕМА и тука мислам дека ќе има ако не правен, туку политички спор во најмала рака, изјави во Утрински брифинг дописничката на МИА од Брисел, Тања Милевска.

-Од тоа што се знае сертификатот ќе го има и во дигитална форма и на хартија. Она што ЕК цело време го повторува е дека сертификатот ќе ги почитува правилата за заштита на личните податоци.

-Идејата е да се отворат границите, тоа е самата идеја на сертификатите, но доколку не ги прифатат другите вакцини кои се прифатени од ЕУ, прашање како мислат да ги отворат границите. Веројатно за земјите од Балкан ќе треба и понатаму ПЦР тест, карантин…

-Унгарија ги одобри руските вакцини, така што во самата ЕУ е прашање како ќе го реши овој проблем кога и самите земји членки на ЕУ користат вакцини кои не се препорачани од ЕМА, вели Милевска.

Разговорот погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × 3 =