Милевска: Западот се колеба да испрати оружје во Украина

You must need to login..!

Опис

-Вчера имаше вонреден состанок во Брисел, но се придружија традиционалните сојузници на западот, пред се од азија-пацифик регионот – Австралија, Нов Зеланд, Јапонија, бидејќи освен разговорот за Украина, се дискутираше и за стратешкиот концепт на НАТО кој што ќе се усвои во јуни во Мадрид и кој што се занимава со Кина.

-Тука партнерите од азија-пацифик регионот се многу важни, изјави за Утрински брифинг дописничката на МИА од Брисел, Тања Милевска.

-Столтенберг даде една многу важна изјава вчера, која што малку незабележано помина, а тое дека со промената на гео-политичка слика заради Русија, како и недоволната осуда и преголемата неутралност на Кина во однос на Русија ќе треба да се модифицира односот на НАТО и на западот и во однос на Кина, вели Милевска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × 2 =