Милевска: Во сред криза Макрон наоѓа време за РС Македонија

You must need to login..!

Опис

Средбата Макрон-Петков се случува во време кога ЕУ се соочува со кризи од сите старни и сепак францускиот претседател оценува дека е доволно важно да посвети време на разговори за бугарско-македонскиот спор и отворање на преговорите со со С Македонија.

Важно е да се има има на ум дека оваа средба доаѓа за време на Самиотот ЕУ – Африкааанска Унија, на чии маргини лидерите на Еу посредија посебна седница околу Укранскиот конфликт.

-Во таа тензична атмосфера, Макрон, сепак посветува дел од своето време на преговорите со Македонија, вели за Утрински брифинг Тања Милевска, дописничка на МИА од Брисел/

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × four =