Милановиќ од Хуавеј: Граѓаните во време на пандемија трошеа на смарт уредите – 5Г технологијата е побезбедна од другите мрежи

You must need to login..!

Опис

Измината година за нас беше одлична, имавме одлични резултати, побарувачката се зголеми за таблетите, телефоните и лап топите од причина шшто секоја настава, состанок веќе почна да се одвива со видео конференција и поради таа причина, побарувачката за тие уреди беше зголемена, изјави за Утрински брифинг Игор Милановиќ од Хуавеј.

На глобално ниво Кина е единствена меѓу земјите која бечежи раст во економијата. Во време на пандемија да имате раст на вашата економија значи сепак сте држава со одлична економија. Нашата компанија се рангираше во 2019 на третото место, како трет најголем вендор во светот со испорачани преку 200.000.000 смарт телефони. Во 2020 година најголем раст бележиме со лап топите, смарт часовниците, смарт алките. Најголем дел се уредите кои покажуваат и мерење на сатурација и тоа е воглавно зошто ги имаме овие бројки, вели Милановиќ.

-Ние како луѓе кога седиме дома, затворени во време на пандемија и околу финасиите рамислуваме како да ги тргнеме на страна, но во исто време размислуваме да си излеземе во пресрет да имаме нешто подобро, понови и да ги пратиме новите уреди кои ни се потребни за работа од дома, додава Милановиќ.

Ние како компанија се грижиме и ја вадиме најновата и најдобрата технологија, но оставаме простор и категории каде најважни се основните опции за употреба на телефон, вели Милановиќ.

Нашите уреди од минатата година доаѓаат со преинсталирани хмс сервиси, не се веќе со гугл мобајл сервисес. Разликата е во тоа што сите апликации се достапни на вашите уради, само не доаѓаат со преинсталирани гугл апликации, но нашите уреди ги поддржуваат тие апликации, додава Милановиќ.

Целиот разговор каде Милановиќ говори и за 5г технологијата и нејзината безбедност погледенте во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × five =