🎥 📞 Мерко: Стружани треба да се свесни дека овој вирус е опасен и не се победува со оружје – ги повикувам сите верници да ги почитуваат мерките за заштита

You must need to login..!

Опис

Мислам дека граѓаните се веќе свесни за опасноста од КОВИД-19. Во изминативе два месеци луѓето сфатија дека овој вирус не се тепа со оружје. Треба да ги следиме мерките и препораките кои што Владата и владите во светот ги применуваат, изјави за Утрински брифинг, градоначалникот на Струга, Рамис Мерко.

Но литургијата што се оддржи во Струга некако го стави под знак прашање цел труд на државата и локалните штабови, бидејќи навистина беше собрана толпа. Оваа литургија се оддржува секоја година и до сега немало никаков проблем, но оваа година бидејќи се справуваме со еден непредвидлив противник, мора да се знае дека оружјето е држење на дистанца и не групирање на луѓето. Дај Боже да нема инфицинари, изјави Мерко.

Јас како градоначалник не бев запознаен. Имало одобрено од полиција, но одобрението било под одредени услови, додава Мерко.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fourteen + thirteen =