Марковиќ: Ако не можете да контролирате локално не можете да фунционирате на централно ниво, иако балансот можеби е добар

You must need to login..!

Опис

Во исчекување на прес на Кастриот Реџепи за неговата постапка при обидот за уривање на владата во собранието разговараме со проф. Ненад Марковиќ.

-Како ќе се однесувате дома така и во јавност, моралните обрасци се исти. И опозицијата и позицијата избрзаа. Двете постапки се покажаа дека не се мудри. Ако најавите оставка не може да се повлечете, па единствен излез беше длабока реконструкција на владата. Од друга страна, се чини дека не требаше со толкава брзина да се случи обид за ново парламентарно мнозинство. Ние постано сме во политичка криза.

Лидерите на двете најголеми партии од македонскиот блок ги поистоветија локалните избори со централната власт.

-Има прашања околу легитимитетот на власта. Но ме разочарува што очигледно нема самостојност на локалната самоуправа. Ако не можете да контролирате локално не можете да фунционирате на централно ниво. Во другите земји не е така.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

19 − thirteen =