Маричиќ: Листата за помилување ја прават директорите на затворите – но постојат четири филтри пред истата да стаса кај претседателот на државата

You must need to login..!

Опис

Би сакал да нагласам дека јас не давам никаков предлог за помилувања во овој случај. Ова се специфични помилувања, бидејќи се работи групни помилувања по повод Нова година и листата која што е предложена ја прават директорите на секој затвор и ги ставаат на таа листа сите лица кои што формално ги исполнуваат сите критериуми за делумно скратување на казната.

-Таа листа оди во кабинетот на претседателот и се разгледува.

-Ние ја земаме на повторно разгледување и мислам дека некои имиња нема да се најдат пред комисијата.

-Има четири филтри и се даваат како предлог на затворите. Листата не е конечна, ќе се разгледува, а потоа оди на комисијата за помилување, а потоа кај претседатолот Пендаровски, изјави за Утрински бртифинг Бојан Маричиќ, министерот за правда.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seven − 7 =