Маричиќ за УБ: Судиите и обвинителите да се одважат и да ги прочистат своите редови

You must need to login..!

Опис

Социјалните мрежи и нивното регулирање и контролирање во смисла на загрозување на интегритетот на личност аи човековите права предизвик за цел свет. За нас е успех што не успеавм ед апродолжи. Имаме ситуација каде 4 лица се лишени од слобода за овој случај, предметот е предаден во ЈО за понатамошно постапување и имаме ситуација каде подговотвуваме промена на законска рамка за зајакнување на гонењето на овие случаи, меѓудругото поттикнати и од овој случај (Јавна соба) да го забрзаме процесот, изјави во Утрински брифинг министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Дека нашите институции треба и можат да работат подобро и побрзо тоа не е спорно, но никој не може да ја оспорува политичката волја да бидат решени овие случаи, никој не може да оспорува дек аво последните денови експресно реагираше МВР и во таа смила тоа само го потврдува зошто е важно јавноста да биде будна и да реагира и зошто е важно институциите кои ние ги предводиме екпсресно да реагират, додаде Маричиќ.

Се согласувам дека работите во Советот за јавни обвинители не се движеле доволно брзо, не се согласувам дека целото Обвинителство не ја знае својата работа. Оценувањето е направено врз основа на методологија која сами ја создадоа, врз основа на Законот за ЈО кокј што беше донеен пред една година и пофален од цел свет и беше основа за носење на одлуката во март 2020 за почеток на преговорите. Неопходно е и обвинителите и судиите сами да си ги прочистат редовите врз основа на критериумите и методологиите кои самите ги дефинираа. Со поддрша од Владата, со добра законска рамка, со јасни критериуми и индикатори без чистки, може да се дојде до резултат. Другата опција е ветинг, смета Маричиќ и додава дека многу е важно да се има демократски баланс во сите реформи кои ги правиме.

Не е реформа ако Владата директно се меша во работата на Советот за обвинители. Тоа е уставно дефинирано, вели Маричиќ.

Говорејќи околу корупцијата и последниот индекс на оценување на Економист, Маричиќ вели дека државава има една цела декада од назадување.

-Ако гледаме по индексите на економист или транспаренсинајвисока оценка ме имале во 2006. Сме имале големи назадувања, но и сериозни чекори на пример 2018, 2019 се успешни приказни и имаме сериозни напредувања. 2020 е специфична заради пандемијата. Мисла дека и покрај се во индексот за демократија сме позитивно оценети, при тоа не заборавајте дека имавме нефункционален парламент повеќе од пола година, имавм евонредна состојба каде валдата имаше моќ да носи уредби со законска сила и сето тоа има влијание. Но мислам дека и во сите тие предизвци добро поминавме. Во однос на корупцијата тоа е слика за целата држава и е за повеќе слоја во општеството. Владата прави и ќе продолжи да прави напори во врска со ова прашање, вели Маричиќ.

Резултатите ги гледаме секој ден, одиме чекор по чекор и и очекувам дека како одминува времето се повеќе ќе бидат видливи. Постојат законски претпоставки, овозможуваме финансиски ресурси и секој треба да си го земе својот дел од одговорноста. Одговорноста за борбата против корупцијата не може да биде на еден човек во државата. Одговорноста е на секого, од најниско до највисоко ниво, вели Маричиќ.

Министерот за правда Бојан Маричиќ во гостувањето на „Утрински брифинг“ порача и дека резултатите од пописот ќе бидат од суштинско значење да се добијат пред локалите избори, за да можат идните градоначалници да креираат релевантни и издржани програми и проекти. Дополнително тој апелираше да се намали непотребната тензија во општеството пред статистичката операција и да им се остави на статистичарите да го спроведат пописот, следејќи ги највисоките стандарди.

За Маричиќ, одложувањето на пописот како што бара опозицијата, ќе биде само на штета на државата.

„Тие бараат одлагање за следната година. Минатата година кога разговаравме за пописот бараат тој да се одложи за оваа година и најверојатно тоа ќе им биде барање да одлагаме секоја година. Затоа мислам ако одложиме тоа нема многу да промени, бидејќи сега е вистинскиот момент, сега се вклучува машината во Државниот завод за статика. Мислам дека летоска, летно време, кога луѓето патуваат, одмараат и е жешко. На есен имаме локални избори, а до локалните избори треба да ги имаме резултатите. Градоначалниците треба да си ги планираат и предлагаат политичките врз основа на новите резултати. Треба да ја нормализираме оваа работа. Веќе да станеме нормална држава и сè да не се партизира и политизира“, изјави Маричиќ.

Целиот разговор со министерот Маричиќ погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nine − 4 =