Малески: Не е спорно влегување на Бугарите во Уставот, но потребни ни се гаранции дека барањата ќе запрат тука

You must need to login..!

Опис

-Веќе научивме дека кога доаѓаат Самитите, некако се подгрева надежта дека процесот на интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ ќе добие ветер во грбот, соодветни решенија, но обично после тоа следат разочарувања, бидејќи не е тука само во прашање Македонија, тука се Албанија, Србија, Црна Гора, да не зборуваме за БиХ. Сите заглавени во тој процес, а нема напредок ,изјави за Утрински брифинг амбасадорот и дипломат од кариера, Огнен Малески.

Вархеји и неговата екипа се под постојана пресија од евро-ентузијастите да продуцираат некаков резултат, смета Малески.

Тој додава дека е очигледно дека има сили во Европската Унија кои на овој процес му приоѓаат декларативно, но и дека отсуствува вистинска поддршка и ентузијазам.

-„Македонскиот случај“ е специфичен, бидејќи одлуки за почеток на преговори и препораки од Европската Комисија веќе има десетина години. Имаме декларативна поддршка од сите, само што никако да се ускладат во исто време, вели Малески и додава дека Бугарија после потпишувањето на Договорот беше еден од нашите поддржувачи.

-Тогаш проблемот беше Грција, поддржана од група нејзини пријателски земји. Кога се реши тоа одеднаш се отвори проблемот со Бугарија.

-Мислам дека, генерално, постоечките механизми во ЕУ овозможуваат, една земја, веројатно молчешкум поддржана од сојузници, да блокираат вакви важни процеси и тука се поставуваат многу посериозни прашања околу функционирањето на ЕУ вели Малески.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

6 − 3 =