Маленко: Од денес „П“ од политика нема да има во МОК – верувам во новиот претседател

You must need to login..!

Опис

Јас секогаш сум на страна на врвен спорт. Почитувам рекреација, хоби, а не почитувам лага, превара преку ментален склоп и медиумски и „експертски“ претставен како врвен спорт. Зошто е тоа така допрва ќе излегува во медиумите секако доколку имаме професионална седма сила и ја пренесува вистината за македонскиот спорт, изјави во Утрински брифинг Александар Маленко, пливачка Федерација на Северна Македонија.

-Генезата на проблемот и поделеност постои веќе два олимписки циклуси. Тоа го направи поранешниот режим. Поделеноста започна кога политиката преку Агенција за млади и спорт во последните 10 години уништи критериуми кои претставуваат основ за воведување на професионален систем на работа. Во Република Северна Македонија се уште не постои Закон за спорт кој е меѓународно признат. Федерациите не можат да бидат шалтер на Агенцијата, смета Маленко.

Целиот разговор со Александар Маленко погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nineteen + fifteen =