Македонското таеквондо во самиот европски и светски врв, разговор со Дарко Костовски

You must need to login..!

Опис

Таеквондо клубот Бутел прослави 14 години постоење. Клубот зад себе има богата историја, со многу освоени златни, сребрени и бронзени медали на балкански и меѓународни турнири и првенства, пишува македонска спортска историја, создаде плејада на врвни спортисти кои достоинствено го претставуваат македонското знаме во олимпискиот спорт таеквондо.

Во последниве 5-6 години бележиме сериозен успех. Созреа една генерација која уште од рани години ветуваше многу. Созреаја како сениори кои оставија белег во македонскиот оспорт. 2018 година Дејан Георгиевски на 18 години стана европски сениорски шампион. Освојувачи сме на медал и на медитерански игри, изјави за Утрински брифинг Дарко Костовски.

Битен факт е дека Дејан е еден од најсреиозните кандидати за освојување на олимпсика норма. Конкуренцијата ни е позната и се надевам дека ќе биде се како што треба, додава Костовски и додава дека таеквондото е официјален олипмиски спорт, со самото тоа се гледа каква е конкуренцијата.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

18 − eleven =