Ангелов: Во кол центарот 112 потребни се луѓе кои знаат да работат во услови на стрес

You must need to login..!

Опис

Македонија од идната година се вклучува во системот Е – 112.

Се работи за европски проект кој треба да го имплементира секоја земја аспирант и членка на Европската унија, а целта е преку единствена бесплатна телефонска линија граѓаните да можат да упатат итни повици за помош во случај на нужност, а од Центарот за управување со кризи во најкраток можен рок од едно место да се ангажираат сите единици, полицијата, итната медицинска помош и бригадата за противпожарна заштита.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов.

Целиот разговор проследете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one × 4 =