Македонец од Украина: Во војна се знае кој профитира, обичниот народ ги губи животите на своите синови и ќерки

You must need to login..!

Опис

-Моментално сум во Централна Украина, блиску до реката Дњепар. Моменатално нема овде воени случувања, но ситуацијата е напната и луѓето не очекуваа дека вакво нешто може да се случи. Се слушнаа неколку ракети како пролетаа, но не видовме авиони, хеликоптери. Моментално овде е мирно, изјави за Утрински брифинг Даниел Лазаревиќ, Македонец во Украина.

-Продукти во продавниците има, но не можеме д акупиме поголеми количества, оти се гледа се да се распореди на жителите кои живеат тука. Скривници има. Претеќно се се куќи и секоја куќа има свој подрум.

-Првиот ден од инвазијата сите банки беа затворени. Дури и на бензинските бараа да се плаќа во кеш. Моментално се работи нормално, но колку пари можат да се извлечат не можам да кажам. 24 часа нема ТВ пренос, има само преку сателит. Обична ТВ која оди преку аналогни антени не функционира. ТИе канали се исклучени, бидејќи во Киев беше бомбардирана телевизиската кула. Преку интернет има голема цензура. Дури јас се обидов да пратам некои видеа, но се цензурирани. В0јна има, но се уште е далеку од местото каде што живеам, вели Лазаревиќ.

-Јас пред два дена воспоставив контакт со македонското МНР, бидејќи имам две деца. Ќеркичката две години, синот девет. Доколку има контингент за повлекување ми рекоа дека ќе ми се јават, но веќе 30 саати немам одговор, додава Лазаревиќ.

Во разговорот се вклучи и аналитичарот и новинар Дејан Андоновиќ според кого осмиот ден од нападите врз Украина треба да донесат некој обид за преговори.

-Денеска е закажана нова средба помеѓу руската и украинската страна. Руската армија почна да прави безбедносен коридор за украинската делегација д аизлезе од Киевв. Треба да видиме што точно ќе се случи и дали можеби двете страни ги ревидирале своите барања.

-Но она што се случува на терен ни најмалку не упатува на тоа, смета Андоновиќ.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 × 3 =