Луѓето се повеќе избираат и бараат квалитетна храна – неповторливиот „Шеф“, Марк де Јонг, во Утрински брифинг

You must need to login..!

Опис

Во Македонија навиките се да се оди во кафиќ, во ресторан, да се мези, да се јаде. Но сега работното време е ограничено. Во Белгија е бетер. Ништо не работи, се е затворено. Повеќе од 40% од објектите ќе бидат целосно затворени и по завршувањето на пандемијата. Готвачката сцена многу се смени во последниве 7 години. Навиките се менуваат, нови рецепти, нивото се подигна. И за намирниците кои беа тешки да се пронајдат, сега ги има.

Мажите се повеќе и повеќе сакаат да готват. Македонската кујна е преубава, но не е се само во јадењето. Тука се сосовите, вината. Најновите трендови се готвење со винце. Се вари, сите состојки се соединуваат во едно парче.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one × three =