Преку ноќ е срушен ресторанот „Парк“ во Охрид кој требаше да биде споменик на културата

You must need to login..!

Опис

Добивме информација пред еден месец дека се планира да се руши ресторанот „Парк“ и на негово место да се гради хотел. Реагиравме веднаш. Градоначалникот излезе со изјава со која што објасни што се случува. Во меѓувреме, викендов се сруши ресторанот „Парк“ и тој веќе не постои. Така за жал нашата иницијатава да се зашити привремено како споменик на културата или да се изнајде форма со која би се одложило неговото уривање, не се реализираше и тоа е моменталната состојба – ресторан „Парк“ не постои повеќе, изјави во Утрински брифинг, Катерина Василевска, Охрид СОС.

Ингеренциите за зашита на културното наследство ги носат исклучиво министерствата и владата и само со нивна дозвола. Министерката Стефоска пред се треба одговорноста да ја бара во сопственото министерство за култура и во другите надлежни министерства, вели Василевска.

Градоначалникот и да не се сложува лично со рушењето и градбата на нов објект не може ништо да нправи, бидејќи се е согласно закон – дека во рамките на предвидениот пероид од 2 години фирмата инвеститор поднела информација дека почнала со градба. Ние велиме дека не е доволно да се поднесе информација со градба, туку да почне да се гради. Сите во Охрид знаат дека до пред еден месец околу тој објект немаше индиции дека нешто ќе се гради или руши таму, вели Василевска.

„Едно од решенијата за уништувањето на културното и природното богатство во Охридскиот регион е да се лоцира точно кој е одговорен и кои се тие лица, со име и со презиме кои потпишале и одобриле вакви нарушувања на културното н природното наследство и тие можат лесно да се лоцираат, да не одиме со колективна одговорност“, вели Василевска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

8 − 2 =