Локдаун во Германија нема да има, но ќе има заострување на правилата за невакцинираните, во Британија вакцинацијата оди со одлично темпо

You must need to login..!

Опис

-Во Германија бројките на зараза се во постојан пораст инциденцата е голема. Стапката на вакцинираност со две дози е околу 68 отсто.

-Не би рекол дека се доцнеше со вакцинацијата, добро тргнаа, има региони каде што стапката е ниска, според експертите добро е стапката на вакцинираност на околу 75 проценти.
Во наредниот период се најавуваат мерки за да се изврши зголемување на вакцинираноста.

-Се воведуваат нови правила во регионите кои ќе зависат од бројот на заразени.

-Имате 16 покраини и 16 различни сетови на мерки, покраините си го решаваат проблемот, новата влада ги одзете поголемите овластувања кои предвидуваа покраините сами да одлучуваат за локдаун што значи дека Германија не планира да се затвора повторно.

-Во Германија важат правилата на работното место да се оти со сертификат за вакцинација, негативен ПЦР тест или потврда за прележан ковид. Таму брзите антиген тестови се прават два пати неделно и истите се бесплатни за работниците, вели за УБ, Борис Георгиевски, новинар за ДВ.

Во разговорот се вклучи и новинарката Жанета Скерлев која изјави дека според најновите информации Британија го држи седмото највисоко место по смртност и број на заразени.

-Сепак изгледа дека мерките кои ги презема Владата на Џонсон дава некои резултати. Лошата вест е што се покачува бројот на заразазени се покачува, но добрата вест е што бројот на смртност опаѓа.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × four =