Локални избори во Црна Гора- Поради немање коалиционен капацитет партијата на Ѓукановиќ оди во опозиција

You must need to login..!

Опис

Клучната порака на локалните избори во Цетиње, Мојковац и Петњица, одржани на 5 декември, една година по промената на власта во Црна Гора, е дека граѓаните се незадоволни од политиката од власта, но и од опозицијата,

Иако на неделните локални избори освои најмногу советнички мандати во сите три општини, Демократската партија на социјалистите (ДПС) на претседателот Мило Ѓукановиќ ќе може сама да формира влада само во Петњица. Таа по 16 години ја загуби власта во Мојковац, а во Цетиње ќе треба да преговара за коалиција.

ДПС на Ѓукановиќ како формален победник, произлегува дека е и најголемиот губитник на изборите одржани во недела.

Споредено со резултатот на минатогодишните парламентарни избори, ДПС на Ѓукановиќ загуби две и пол илјади гласови на локалните избори.

На изборите во август 2020 година, дојде до промена на власта во Црна Гора, прва по тридецениското владеење на ДПС. Партиите предводени од просрпскиот Демократски фронт, Демократите и Граѓанското движење УРА освоија мнозинство и ја испратија партијата на Ѓукановиќ во опозиција.

Иако ДПС поединечно и на тие избори освои најмногу пратенички места во државниот парламент, ниту една од партиите не сакаше да формира владејачка коалиција со нив.
Локалните избори во Црна Гора покажаа дека ДПС на Ѓукановиќ нема коалициски потенцијал за преговори за учество во владата што премина од државно на локално ниво.
Токму немањето коалиционен капацитет Ѓукановиќ во наредниот период го чекаат тешки одлуки, доколку тој и неговата ДПС сакаат „политички да преживеат“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 + thirteen =