Локвенец за УБ: Лицемериeто на ВМРО-ДПМНЕ го блокира Законот за одбрана

You must need to login..!

Опис

Овој закон за одбрана кој го имаме во Собранието е закон кој го усогласува нашето за конодавтство спрема конституцијата на НАТО алијансата. Главниот акцент е ставен на членот 5 од јонституцијата на НАТО , која го подразбира „мускетарството“ – „Сите за еден – еден за сите“. Станувајќи член на таа најголема воена алијанса ние треба да ги спроведеме нивните правила. Во тој закон правиме усогласување и со македонскиот Устав.

Истиот станува збор за Армија на Република Северна Македонија. Покрај лицемерното однесување на опозицијата и водењето од теснопартиски предизборни цели.

Не сакаат да ги изгубат најрадикалните гласачи и во таа насока несвесно прават огромна штета на државата, изјави за Утрински брифинг пратеникот Хари Локвенец, на прашањето зошто се блокира законот за одбрана во Собранието.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 + four =