Лефков: Расположението кај гласачите се промени кога видоа дека оваа власт „забега“

You must need to login..!

Опис

Гласањето на локалните избори беа рефлексија на незадоволството од владењњто на државата централно ниво. Имаше неколку добри градоначлници кои настрадаа како резултат на лошото владеење на Владата на централно ниво. изјави за Утрински брифинг новинарот, Горан Лефков.

-Доколку утре имаме предвремени парламентерни избори очекувам чисто пресликување на гласањето за советници.

-Гласањето за градоначалници не е толку релевантно во односот на централна и локлана власт, но гласањето за советници е релевентно.

-Можеби само мала предност да добијат големите политички партии. Во помалите општини некои Совети се освоени од од независни кандидати кои на некој начин го контролираат Советот, вели Лефков.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 × four =