Легендата Стефановски: Пливањето е спорт број 1 за здравјето на децата – потребна е сериозна промена во системското раководење со спортот

You must need to login..!

Опис

Охридскиот маратон е „мајката на маратоните„. Тоа се маратоните во Аргентина, Кана, Капри Наполи и Охридскиот маратон, изјави за Утрински брифинг Томи Стефановски, најдобриот маратонски пливач.

Имам убава историја во маратонското пливање, жал ми е што тоа не полод на некоја визија или стратегија, туку се е индивидуално.

Во последните 15 години јас бев тој што ја влечеше работата и во почетното, базенското и маратанското пливање бев тој кој што го бутка ѕидот, додаде Стефановски.

Пливањето е реално еден од најубавите спортови. Го развива телото, сите мускулни групи и кардиоваскуларниот систе – спорт број 1 за здравјето на децата, вели Стефановски.

Целиот разговор каде Стефановски говори и за проблемите и организацијата како и поддршката која овој спорт ја има или нема во развојот на овој спорт погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fifteen − seven =