Лазаров: Никоб инвестираше во здравствен сектор кој е запоставен, а ниските цени на ПЦР тестовите се реални

You must need to login..!

Опис

Вчера имаше обид за промена на законот за здравствени услуги, но опозицијата се побуни велејќи дека се прави обид да приватизирање на брзата помош. Без да споменува имиња, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоси алудираше на приватната компанија во медицинскиот бизнис, „Никоб“, поврзувјќи ја со премиерот Зоран Заев.

-И Апасиев и Мицкоски се деструктвни личности, тие само кочат, ништо не предлагаат. Морам да ги искоментирам затоа што ќе излезе дека се во право. Ние пред две години решивме да инвестираме во приватна здравствена заштита во сектор кој беше запоставен, а тоа е примарната здравствена заштита, домашната посета е одамна укината, а брзата помош не може да постигне. Ние го направивме тоа како што треба, иако работиме во Скопје сепак услугата на транспорт на болни се дава на територија на државата. Почнавме со 10 возила, па набавивме уште пет. Инвестицијата е сериозна, околу 2 милиони евра, се вработија 180 доктори, спасивме многу животи за време на пандемијата. Очигледно дека ова им пречи на опозицијата поради некои нивни интереси, вели Кирил Лазаров, сопственик на Никоб.

Тој вели дека пречки за работа немаат ни сега според закон, измените кои би биле добредојдени би било да се овозможи тимовите да излезат на терен наместо како сега да седат во ординациите.

Лазаров вели дека Никоб Медикал засега работи со загуба, а Никоб Лаборатории работи со добивка и покрај тоа ги намалија цените за ПЦР тестовите затоа што според Никоб Лаборатории реалната цена е четири пати пониска од онаа што им е нуди на граѓаните.

-Ние за два месеца, кога на луѓето најмногу им беше потребно, се проширивме и по граничните премини, а даваме лабораториски услуги и дома, вели Лазаров.

Во врска со влезот на Лазаров во електроенергетскиот бизнис, тој вели дека сака да вложува во нови бизниси особено кога климата е поволна. Планот е да направи биогасна централа со соларен парк и оранжерии во партнерство со холандска фирма. Во оранжеријата ќе се произведуваат различни култури, а биогасната центрана и соларниот парк се еколошки извор на енергија.

Проследете го целиот разговор во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

sixteen − 1 =