Лазаревски: „ Цел Центар на точак“, субвенции за велосипеди, Е-велосипеди и Е-тротинети

You must need to login..!

Опис

Во намера да стимулира поголема употреба на еколошки превозни средства како дел од проектот „Цел Центар на точак“ кој што годинава ќе се реализира осма година по ред, општина Центар објави јавен повик за субвенционирање на 30 отсто од цената за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет.

Од таму со став дека до сега центарци јасно покажале дека сакаат чиста и зелена општина, поздрава животна средина и помал сообраќаен метеж.

За деталите околу овој проект во Утрински брифинг разговаравме со Емил Лазаревски од одделението за односи со јавност во општина Центар.

-Ефектот од проектот го гледаме секој ден ден. Прокетот имаше за цел да воведе една нова димензија во транспортот во Скопје. После осум години имаме над 6.000 субвенционирани велосипеди.

-Може да се аплицира додека не се истрошат сретствата планира за програмата. Оваа година заради повеќе околности како Ковид пандемијата и последните случувања со Украина имаме помал буџет, односно 450.000 денари за субвенции, вели Лазаревски.

-Принципот е прв дојден прв услужен. Потребна е фискална сметка од купениот велосипед, потврда дека е жител на општина Центар и копија од трансакциска сметка, како и пополнето барање за субвенции кои може да се најде онлајн на општина Центар.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 − thirteen =