Лазаревска: Борбата за демократија на опозицијата е само илузија пред граѓаните – целта е блокирање на Собранието

You must need to login..!

Опис

Формирани се работни групи за друг тип собраниски прашања, опозицијата бара тие да бидат активни два пати месечно. Пратеничката Жаклина Лазаревска од редовите на СДСМ вели дека увидена е потребата од онлајн Собрание барем во комбинирана форма но исто така увидено е кој е демократскиот капацитет на опозицијата.

-Секое барање на опозицијата барем во оваа матрица во која што делува е всушност само една илузија пред граѓаните дека се борат за демократија, а всушност работат на случајот да ја блокираат работата на Собранието. Оттука и овие прашања околу пратеничките прашања и околу измените кои што се водат во дијалогот Жан Моне всушност се предмет на разговор и договор помеѓу работните групи за да се направи еден ефикасен добар деловник кој нема да биде причина за застој во работењето на Собранието и работните тела во Законодавниот дом, вели Лазаревска

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seventeen − two =