Криптовалути – што треба да знаеме пред да ги користиме, разговор со Христијан Тасевски

You must need to login..!

Опис

Kриптовалутите или така наречените виртуелни валути се дигитални средства за размена создадени и користени од приватни лица или групи, во продолжение се наведени предностите и недостатоците на овие финансиски средства.

Поради нивната политичка независност и суштински непробојна безбедност на податоците, корисниците на криптовалути уживаат придобивки што не им се достапни на корисниците на традиционалните фиат валути, како што е американскиот долар и финансиските системи што ги поддржуваат тие валути. На пример, со оглед на тоа што владата може лесно да замрзне, па дури и да заплени банкарска сметка лоцирана во нејкипа е добро зина надлежност, за владата е многу тешко да го стори истото со средства што се чуваат во крипто-валута – дури и ако имателот е граѓанин или легален жител.

Од друга страна, крипто-валутите имаат низа ризици и недостатоци, како што се неликвидност и нестабилност на вредноста, што не влијаат на многу фиат валути. Дополнително, крипто-валутите често се користат за олеснување на трансакциите со сив и црн пазар, така што многу земји ги гледаат со недоверба или целосно непријателство. И додека некои поборници ги карактеризираат криптовалутите како потенцијално профитабилни алтернативни инвестиции, малкумина сериозни финансиски професионалци ги сметаат за соодветни за што било друго освен за чиста шпекулација.

Па така по неколкунеделна консолидација, биткоинот пред некој ден повторно се искачи, со што се сруши границата од 40.000 американски долари, што може да го отвори патот за нов рекорд (42.000).

Вредноста на алткоините и бројните „де-фи“ проекти исто така значително порасна од почетокот на годината.

Етереум (ЕТХ) за прв пат ја проби границата од 1.500 американски долари пред неколку дена, а една од причините за растот е што од следната недела ќе може да се тргува со оваа криптовалута на берзата во Чикаго (ЦМЕ). „Грејскејл инвестментс“, најголемиот фонд за криптовалути, ја зајакна својата позиција во етереум со дополнителни 25.000 монети, така што веќе има средства од 4,5 милијарди долари во таа криптовалута. Цената на ЕТХ е зголемена повеќе од двојно оваа година, а најхрабрите предвидувања велат дека со растечката улога на мрежата Етереум 2.0, таа може да достигне дури 10 илјади долари.

ЕТХ е децентрализирана платформа за блокирање, предложена и ко-основана од Виталик Бутерин. Во 2014 година, луѓето му донираа средства преку кампања за финансирање.

Етереум се користи за водење паметни договори. Ова се апликации кои немаат можност за цензура, измама, мешање на трети страни или прекин на работата

Темата со криптовалиутите како постојано да ја имаме во јавноста но добива на важност кога некоја влијателна личност ќе изрази поддршка кон криптовалутите или пак некоја компанија ќе направи значителна инвестиција. Последно е случувањето со Илон Маск и неговата поддршка и инвестираше во биткоини, изјави во Утрински брифинг Христијан Тасевски.

Кога зборува за блокчеинот, тој е децентрализиран систем, комплицирано технологија, но може да се дефинира како сет од правила, според кои се овозможуваат трансакциите, вели Тасевски и додава дека секој компјутер кој е вклучен во таа мрежа, мора да ја потврди трансакцијата и таа да се заврши.

Не зависи од еден компјутер. И доколку има некој малициозен кој сака да ја аспречи таа транскација, другите ќе ја потврдат валидноста на информацијата и ќе го спречат во тоа.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 − six =