Крастев: Бугарското општество не прифати претседателски кандидат кој е поврзан со ГЕРБ и ДПС

You must need to login..!

Опис

Румен Радев е старо – новиот претседател на Бугарија. Тој доцна синоќа објави победа, им се заблагодари на соработниците и оцени дека демократијата во Бугарија функционира. Неговиот противкандидат, поддржан од ГЕРБ на Бојко Борисов, Анастас Герџиков, го призна поразот и му ја честиташе победата.

-Изненудавање беше дека нема голема излезност. Се очекуваше вториот круг да има поголема излесност по изјавата на Радев дека Крим е руски, независно што е под окупација. Се очекуваше дека тоа ќе ги мобилизира антируските сили да бидат против него во тоа. Но се виде дека демократските сили масовно гласааа за Радев. Излезноста беше 30%, изјави за Утрински брифинг, Николај Крастев, дописник на МИА од Софија.

-Претседателот Румен Радев на крајот на претходниот парламент кога почнаа да се договораат за новите избори, го запраша лидерот на ДПС која е неговата татковина – Бугарија или Турција. Тогаш ДПС се налутија и изглеа од тие преговори, вели Крастев.

-Бугарското општество не прифати претседателски кандидат кој е поврзан со ГЕРБ и ДПС, додава Крастев.

-Синоќа претседателот Радев кажа дека нештата кон С Македонија нема да се променат. Но треба да видиме во реалната политика како ќе биде.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

fourteen − 4 =