Коцевски: И полицијата е изложена на говор на омраза, а полицицаецот не доби правична судска постапка

You must need to login..!

Опис

Полицискиот службеник не ја доби правдата. Изминативе денови се поставува прашањето која беше целта на нашиот протест. Ние го поддржавме нашиот колега поради драконската изречена казна.

-Она што јавноста треба да го знае дека јавниот обвинител воопшто не му понуди на полицискиот службеник ставка ослободување. Контрадикторно е тоа што пред судот никој не дал исказ од инволвираните лица во настанот. До судот не се доставени ниту лекарски уверенија.

Она што јавноста треба да го знае е дека употребата на физичка сила е предвидена и во закон во одредени ситуации. Полицаецот има право на примена на сила кога неговата безбедност е загрозена но и во случаи на кога е загрозено здравјето и животот на други лица.

На снимката не се гледа дека лицето кое лежи на земја претходно од полицискиот службеник успеало да ја одземе полициската палка.

Доколку судот ги земе сите забелешко при повреда на материјалното право, верувам дека апелациониот суд ќе во врати случајот на почеток.

Жално е што не беше осудуван говорот на омраза осовено кон нас кои дадовме поддршка на нашиот колега, изјави за утрински брифинг претседателот на синдикатот на полицијата во Македонија, Орце Коцевски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

fourteen − six =