Костадинов: И покрај лошото време се одржа вековната струмичка традиција – Струмичкиот карневал

You must need to login..!

Опис

-Дури и временските прогнози укажуваа дека ќе врне многу дожд во Струмица, проследено и со снег, но за среќа моментот на карневалската поворка помина во најдобар ред, изјави за Утрински брифинг градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов.

-Навистина убаво поминавме, имавме над 1.000 учесници коипродефилираа во карневалската поворка. . Многу гости, близу 20.000 го посетија Струмичкиот карневал, така што после две години пауза задоволни сме што повторно успеавме да излеземе од нашето секојдневие, да се маскираме и да уживаме во карневалската магија во Струмица, вели Костадинов.

-Еден од главните мотиви зошто да се одрдржи карневалот беше и покрај здравствената, политичката економска криза да се мотивираат карневалските групи, кои сами посветија време, средства, енергија и колку љубов има во целото изработување на маските. Продолжувањето на паузата наСтрумичкиот карневал, односно неоддржувањето и оваа година, навистина би ги демотивирало карневалџиите д аги прават овие умави маски. Станува збор за дела кои се рачно изработени.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 + 17 =