Костадинов: Ако на Мицкоски му треба дополнителна гаранција ние ќе ја поддржиме резолуцијата

You must need to login..!

Опис

Апсолутно нема потреба од отварање или измени на Уставот во овој момент во таа смисла тоа значи дека апсолутно отфрлено е укажувањето на една политичка партија… Во однос на резолуцијата која што преку вас медиумите се информиравме дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ја поднесува апсолутно се уште нема правно – формално ништо доставено до Собрание, до пратениците.

Од она што можевме да го видиме преку медиумите во делот на текстот за нас е прифатлив. Иако за нас ставовите се веќе познати и за домашната и за меѓународната јавност дека црвените линии се јасно поставени… Разговори околу македонскиот идентитет и македонскиот јазик немало, нема ниту ќе имаво иднина.

Дополнително доколку на Христијан Мицкоски и на ВМРО – ДПМНЕ им треба некаква гаранција нека го достават предлогот во Собрание секако согласно Уставот ние ќе ја прифатиме, тоа е нашиот став… Ќе повторам во НАТО влеговме како Македонци, кои што зборуваат македонски јазик, тоа ќе биде исто и со ЕУ, изјави во УБ пратеникот од редовите на СДСМ и портпарол на партијата, Костадин Костадинов.

Интегралниот разговор со Костадинов погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four − 2 =