Костадинова: Форумот во преспа одлична можност да ја повториме нашата европска ориентација

You must need to login..!

Опис

Денеска во Охрид и Отешево се одржува една од најголемите меѓународни конференции „Преспа форум дијалог“, во организација на нашата држава и на кој учествуваат високи претставници од САД, Европа и регионот.

– Ова е одлична можност уште еднаш нашата држава заедно со државниците од земјите од Западен Балкан уште еднаш да ја повториме нашата европска интеграција и европска заложба. Ние сме во Европа заедно со државите од Западен Балкан и тоа е нашата иднина. Форумот во Преспа уште еднаш ќе докаже дека заложбитер на нашата држава и државите од регионот иднината ја гледаат во европската интеграција.. Проблемите на тој пат, решенијата кои заеднички ги наоѓаме нема да бидат отстапка од патот кој сме го зацртале, изјави за УБ пратеничката од СДСМ, Марија Костадинова.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five × one =