Коневски: Да дадеме можност целото членство да го избира претседателот

You must need to login..!

Опис

Кај нас секогаш постои желба да најдеме заеднички јазик и Мицкоски да учестува на тој Конгрес. Нас целта ни е партијата да биде обединета и од овој конгрес да излезе обединување на целото членство. Оттаму и постои кај нас желбата Мицкоски да присуствува на тој Конгрес. На крајот на краиштата може на тој Конгрес да го смениме статутот да дадеме можност целото членство да гласа за претседател на партија, тој подоцна нека се кандидира за претседател. Значи спремни сме за компромис, но не сме спремни да допуштиме партијата да ја води на начин како што ја води до сега – на недемократски начин со обвинувања за сите оние кои бараат негова одговорност, додава Коневски.

Пратениците во парламентот се пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, не на Мицкоски и сигурен сум дека ако дојде до промена на Мицкоски тие пратеници ќе го поддржат новот раководство, вели Коневски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty − fourteen =