Ковачески: ВМРО-ДПМНЕ да размисли за својата коалиција со Левица која ја поддржува Русија

You must need to login..!

Опис

-Ковачевски вели дека ние имаме многу мала трговска размена со Украина и Русија, а дека државата ќе им помогне на компаниите кои увезуваат суровини од Украина и кои треба да се свртат кон други пазари. Клучно погодени сектори се берзанските цени на енергенсите и прехранбените производи, како и на други суровини. Ние работиме на пакет мерки кои се однесуваат на енергијата и храната со цел да се заштити стандардот на граѓаните. Засега имаме најниска цена на енергенсите, а во однос на цените на храната донесовме мерки за ограничвање на цените и ограничување на маржата. Имаме и социјални пакети за енергетска поддршка на ранливите семејства. Ја покачивме минималната плата па сега со две минимални плати може да се покрие синдикалната потрошувачка кошничка. Привршуваме со методологијата за покачување на пензиите и верувам дека уте денес ќе имаме решение за методологија усогласена со барањата на пензионерите, вели премиерот Димитар Ковачевски за Утрински брифинг.

Мицковски ве обвинува дека вашата партија се бидува да ги подели Македонци на про-Руси и контра-Руси.

-Тие обвинувања се без никаква основа. Македонската влада, СДСМ и коалиционите партнери имаат едногласен став дека го осудуваме нападот на Русија врз Украина и го поддржуваме територијалниот интегритет на Украина. Членка на НАТО сме и ја поддржуваме таа политика, а се приклучуваме и кон меѓународните економски санкции. ВМРО-ДПМНЕ треба да размислат зошто се во коалиција со партијата Левица која е за Русија. Тие го делат народот по партиска и етничка основа. Не поднесуваат извештаи пред народот туку пред нивниот партиски лидер, вели премиерот Димитар Ковачевски за Утрински брифинг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 − two =