? ? Кицев: Надвор од здрав разум е снимање спот за македонската полиција во време на КОВИД-19

You must need to login..!

Опис

Во име на Македонскиот полициски синдикат, Претседателот на МПС, Д-р Марјан Кицев во јавувањето во Утрински брифинг на сите припадници на Министерството за Внатрешни работи во Република Северна Македонија им го честита 7-ми Мај, денот на македонската полиција.

Говорејќи за пандемијата од КОВИД-19 Кицев вели дека МВР на почетокот не било медицински опремено за справување со вирусот.

-Повикавме на општествена одговоронсот, и се јавија фирми кои набавија маски, ракавици и заштитен материјал и сега мислам дека е се како што треба, изјави за Утрински брифинг Марјан Кицев.

-Се соочуваме со недоволен број на вработени за справување со Коронавирус, и со уртедба баравме приправничкиот стаж од 6 месеци да се намали на 5 месеци. Благодарение на премиерот Спасовски ова се прифати.

Со самото донесување наидовме на друг проблем со полагањето на приправничкиот стаж. Поради Коронавирусот не можеше да се полага. Побаравме тие 560 приправници да не полагаат и повторно благодарејќи на Спасовски успеавме тоа да го издејствуваме, изјави Кицев.

-За нас е несфатливо снимањето на тој спот за македонските полициски сили и е надвор од здрав разум, додаде Кицев.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

thirteen − 6 =