Кицев: Колективниот договор е европски – ги задржуваме сите права досега, плус добивме и нови права

You must need to login..!

Опис

-Прво што треба да потенцираме е дека го задржавме истиот буџет од минатата година. И покрај сите тешки моменти и кризни ситуации МВР успеа да го задржи буџетот од 10 милијарди и 410 милиони денари, изјави за Утрински брифинг, Маријан Кицев, претседател на македонскиот полициски синдикат.

-Секој може да коментира што сака, ни екако македонски полициски синдикат сме задоволни од постигнатото, но сепак никогаш не е доцна и никогаш не е крај.

-Разговорите со МВР продолжува, со министерот сме секојдневно во контакт.

-За овој краток период задоволни се колегите со овие 5%, сепак тие бараат поголемо покачување, но ние не застануваме тука. Ова е едно од усогласувањата – следуваат уште 5%. Ќе треба да видимиме догодина со ребаланс на буџет или наредната 2023 ќе ги добиеме тие 5%, вели Кицев.

-Во новиот буџет се влезени парични средства за исплата на бонус платата. Сите тужби беа насочени во тој дел. Колегите кои што рљаботат повеќе од 150 работни часови прекувремени во текот на годината им следува по Закон за работни односи бонус плата, додаде Кицев.

Целиот разгвор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seventeen − 16 =